Úvod » Novinky » Běžkařina » Jak navoskovat běžky: návody a tipy pro péči o běžky

Jak navoskovat běžky: návody a tipy pro péči o běžky

Zde si ukážeme, jak navoskovat klasické běžky, šupiny nebo běžky na skate a jaký vosk je pro péči o běžky nejlepší. V neposlední řadě se podíváme také na otázku, zda si běžky navoskovat sami, nebo je lepší nechat si je navoskovat profesionálem.

OBSAH

  1. Proč musím běžky voskovat?
  2. Základní péče o běžky
  3. Voskování běžek na klasiku vs. voskování běžek na bruslení
  4. Návod: Správné voskování běžek
  5. Mám si běžky nechat navoskovat nebo si je navoskuji sám?

Proč musím běžky voskovat?

„Voskování je taková dřina“ a „Běžky jsou skvělé, voskování nepotřebuji“ nebo „To musí dělat jen profesionálové“ – pokud vám někdo chce takové argumenty prodat, neposlouchejte! Protože jen s pravidelně navoskovanými běžkami vytěžíte ze své jízdy na běžkách opravdu maximum.

Důvod je vlastně zcela zřejmý: vosková vrstva chrání skluznici, takže běžky můžou snadněji klouzat po sněhu. Pokud se povrch stane hrubým kvůli malé péči o běžky, zvýšené tření bude mít brzdný účinek.

Základní péče o běžky

Běžky chtějí voskovat, takže o tom není pochyb. Pokud jde o samotný proces, situace není tak jasná. Voskovacích produktů je mnoho, stejně jako tipů na četnost a zarputilý názor, že každá běžka se musí voskovat od prvního dne...

Musím nové běžky navoskovat?

Nové běžky by měly být připraveny k okamžitému použití. Naše běžky proto před prvním použitím nemusíte voskovat. Nemusíte, ale můžete, pokud chcete lepší skluz.

Ale i ty nejlepší běžky se někdy chtějí nechat navoskovat. Koneckonců, jedete po krystalech ledu a ty při každém použití postupně otírají vrstvu vosku. Vosk se tak odstraňuje kousek po kousku a dříve nebo později si všimnete, že bez občasného ošetření voskem je skluz docela namáhavý.

Frekvence: Jak často musím voskovat běžky?

Pokud profesionálové voskují své běžky každý den, znamená to, že musíte před každou jízdou investovat čas i do péče o běžky? Ne, nebojte se. Normálně stačí pečovat o voskovou vrstvu každé 2-3 dny. To by mělo stačit k zajištění konstantního skluzného účinku.

Jedná se však spíše o orientační hodnotu, neboť v tomto případě je obtížné poskytnout obecné informace. V neposlední řadě hraje důležitou roli i to, jak často skutečně běžkujete a jaké sněhové podmínky panují: Krystaly čerstvého sněhu mají ostřejší strukturu než starý, mokrý sníh, a proto o to rychleji obrušují vosk.

Nejdůležitější pravidlo zní: Jakmile jsou na první pohled vidět nepravidelnosti a nejpozději, když černý grafit skluznice zešedne, je čas na ošetření voskem!

Příslušenství: Studený vosk, tekutý vosk nebo prostě parafín?

Určitě jste na to sami přišli: Existuje mnoho běžkařských vosků. Abyste měli přehled o rozdílech, sepsali jsme zde ve zkratce ta nejdůležitější fakta!

Stále více lidí se zajímá o tekuté vosky. Tyto produkty jsou speciálně navrženy pro snadnou aplikaci. Nepotřebují speciální prostory ani montážní zařízení. Proces voskování je velmi jednoduchý a časově nenáročný, což je ideální, pokud chcete být připraveni na venčení a zároveň mít možnost v případě potřeby voskovat znovu.

Co si tedy myslíte o ideálním vosku? V zásadě je nejdůležitější se s voskem seznámit a umět jej správně používat. Při nákupu produktu pro péči o běžky byste také měli věnovat pozornost teplotním specifikacím, protože ne každý vosk je vhodný pro každý typ sněhu.

Mimochodem, nikdy byste neměli používat obyčejný vosk na svíčky na voskování běžek. Nikdy si totiž nemůžete být jisti, jaké vůně a barviva obsahují a jak vaše běžky tyto přísady zvládají.

Voskování běžek na klasiku vs. voskování běžek na bruslení

Voskovací běžky na klasiku, běžky se šupinou, běžky na skate – které jsou které a jak je navoskuji? Pojďme se s tímto návodem krok za krokem podívat, jak probíhá voskování běžek!

Možnost 1: Voskovací běžky na klasiku nebo „šupiny“

Běžky na klasiku jsou rozděleny do tří zón: skluzná zóna - stoupací zóna - skluzná zóna. Při voskování tedy přirozeně není celá běžka ošetřena úplně stejně:

Zóna Vosk
Stoupací zóna Stoupací vosk / tekutý vosk
Skluzná zóna Skluzný vosk / tekutý vosk

Stoupací vosk zajišťuje pevné přilnutí při výstupu, zatímco skluzná zóna, jak název napovídá, projevuje svůj účinek při jízdě z kopce. Tento typ struktury běžky se nazývá voskovací; kromě toho existují také takzvané "NoWax" běžky.

Tyto běžky mají mechanickou pomůcku při stoupání v zóně stoupání, kterým se běžně říká „šupiny“ nebo twin skin. Ty se nejlépe ošetřují tekutým voskem a obecně se snadno čistí. Twin Skiny nepotřebujete speciální stoupací vosk, protože funkce stoupaní je součástí běžky. Měly by se však čistit tekutým voskem, aby zbytky vosku nebo nečistoty nasbírané ze stopy neomezovaly funkci.

Možnost 2: Voskování běžek na skate

Zóna stoupání a skluzová? Při bruslení není! Tyto sportovní běžky mají skluzovou zónu po celé běžce. Když bruslíte, vše, co potřebujete, je skluzový vosk - a to je velké tajemství. Pozor: Při nákupu dbejte na optimální teplotní stav vosku!

Návod: Správné voskování běžek skluzným voskem

Navoskovat běžky na bruslení nebo běžky na klasiku není tak těžké – vzláště, když si trochu potrénujete. Vše, co potřebujete, je správné příslušenství:

Pro jednoduchou verzi při použití tekutého vosku nepotřebujete nic jiného než kartáč. Láhvičku protřepejte, naneste vosk na povrch běžky, nechte zaschnout 5-15 minut a vykartáčujte.

Pokud chcete svým běžkám udělat laskavost, můžete jim občas dopřát horký pevný vosk, který o ně pečuje intenzivněji než rychlý tekutý vosk. Proto je nutné následující příslušenství:

  1. Připravte povrch skluznice odstraněním nečistot pomocí čističe vosku a hadříku.
  2. Důkladně vykartáčujte ocelovým kartáčem skluznici, abyste odstranili zbývající nečistoty.
  3. Naneste vosk na skluznici: Tekutý vosk můžete aplikovat přímo. Blok tuhého vosku se jednoduše přidrží k žehličce, takže roztavený vosk kape na běžku.
  4. Používáte-li tuhý vosk, nyní je čas rovnoměrně rozetřít vosk po běžce pomocí žehličky na vosk. Pozor: V případě kouře žehličku ihned vypněte! Tomuto riziku se můžete vyhnout použitím žehličky, kterou lze nastavit na různé teploty.
  5. Trpělivost je ctnost: Běžku s tekutým voskem dejte asi 5-10 minut a tuhým voskem asi 20-30 minut ven, aby se vosk vstřebal.
  6. Vyčistěte drážku a hrany pomocí drážkové škrabky. To je důležité pro dobré ovládání při skluzu.
  7. Odstraňte zbývající voskovou vrstvu pomocí ostré škrabky.
  8. Skluznici několikrát vykartáčujte nylonovým kartáčem.
  9. Hadříkem setřete zbytky vosku.

Jakmile to uděláte několikrát, voskování běžek nebude trvat dlouho. Tip pro "NoWax" běžky: Skluzný vosk nepatří do stoupací zóny. Tyto běžky vyžadují speciální péči pro odstraňování nečistot z „šupin“ nebo twin skinu. Zde jsou nejsnazšími aplikacemi produkty Clean and Glide, které lze použít pro stoupací i skluzové zóny.

Mám si běžky nechat navoskovat nebo si je navoskuji sám?

Asi většina z nás občas dopřeje sjezdovým lyžím luxus profesionálního skiservisu. Ale co běžky? Opravdu musíte při voskování běžek několikrát týdně pokaždé k odborníkům?

Samozřejmě že ne. Pokud znáte vosk a přesně víte, který produkt je pro vaše běžky nejlepší, můžete si běžky navoskovat zcela jistě sami. Pokud však dojde na velké opravy, škrábance atd., nechte raději profíky, aby se podívali.

Na závěr vám chceme doporučit, abyste místo staré žehličky doma investovali do kvalitního příslušenství, včetně žehličky na voskování běžek/lyží. Nebo můžete alternativně používat tekuté vosky. V obou případech by se nemělo nic pokazit a rozdíl pocítíte, když vaše čerstvě navoskované běžky vyjedou na trať: Opravdu to stálo za to!

 

Běžkařina | 21.12.2022

© SF České Budějovice 2004-24 | Cookies a podmínky používání | Webdesign: webmasterova.cz