Úvod » Novinky » Lyžování » Jak vybrat délku sjezdových lyží

Jak vybrat délku sjezdových lyží

Existuje mnoho jednoduchých pravidel pro určení správné délky lyže… “ne vyšší než váš nos”, “ne nižší než váš nos” atd. Některá z nich mohou být užitečná, ale existují i další klíčové faktory, které se podílí na určení správné délky lyže. Výpočet délky je také zcela odlišný pro skialpy, freeride či jiné typy lyží. Dětské lyže jsou také úplně jiná záležitost.

OBSAH

  1. Doporučená délka pro ženu, muže a dítě
  2. Různé typy lyží
  3. Délka lyží pro začátečníky

Správná délka lyží: pro ženu, muže a dítě

Klíčové faktory

Správně dlouhé lyže jsou základem pro to, abyste si lyžování opravdu užili. Ovládání, zatáčení a zastavení bude následně více přesnější a s menším úsilím. U délky lyží je třeba vzít v úvahu tři faktory.

Pro lyžaře neexistují žádné konkrétní a přesné standardy. Všechny tabulky a grafy jsou pouze informativní. Proto můžete v tabulce najít délku lyží, která pro vás není nejlepší. Ale určitě to bude dobrý výchozí bod.

Muž x Žena

Délka lyží nemá žádný vztah k pohlaví. Jediným okamžikem, kdy do výběru vstoupí pohlaví, je flexe lyže, která musí odpovídat hmotnosti lyžaře k určité výšce. Poloha vázání na lyžích se také liší u mužů a žen.

Základní vodítko pro určení délky je na základě úrovně lyžařských schopností. Pamatujte, že lyže se vždy prodávají v centimetrech.

Začátečník: výška lyžaře mínus 10-15 cm

Pokročilý: výška lyžaře mínus 5-10 cm

Expert: výška lyžaře plus až 5 cm

Nezapomeňte, že zde chybí dva naše kritické faktory - stejný lyžař by určitě nechtěl nebo nepotřeboval stejně dlouhé skialpinistické lyže jako například carvingové lyže. Hmotnost lyžaře není faktorem délky lyží. Obecně to lze vyřešit výběrem lyže s vyšší hodnotou flexe. Zde je doporučení pro délku lyží pro dospělé založené pouze na výšce:

Děti

Určení správné délky dětských lyží je o něco větší věda než pro dospělé. Věk může být pouze vodítkem, protože děti rostou výrazně odlišnou rychlostí. Úroveň lyžařských schopností je také extrémně rozmanitá.

Existuje však několik osvědčených tipů:

Zde je obsažnější tabulka ukazující, jak lze určit délku dětských sjezdových lyží:

DOPORUČENÁ DÉLKA SJEZDOVÝCH LYŽÍ PRO DĚTI

Výška (cm) Věk Lyžařská zkušenost Doporučená délka lyží
do 115 cm 6 začátečník výška podpaží/ramen
    docela dobrý výška brady/nosu
    prokročilý výška čela
do 135 cm 9 začátečník/docela dobrý výška brady/nosu
    pokročilý výška postavy
do 155 cm 12 začátečník/docela dobrý výška nosu/čela
    pokročilý výška postavy + 5-7 cm

Různé typy lyží

Každý druh lyžování, od all-mountain po skialpy a další, klade na lyže různé nároky, které ovlivňují ideální délku. Lyžařský styl a terénní podmínky spolu se schopnostmi lyžaře mají jedinečný vliv na lyžařský výkon.

Délka freeride lyží a skialpů

Tyto lyže sjedou jakýkoli terén v nejrůznějších podmínkách, ale pokud by si stejný lyžař koupil dvoje různé lyže, vyžadovaly by pravděpodobně různé délky. Skialpinistické lyže by měly být o 5–15 cm menší než je výška lyžaře. Zkušení skialpinisti mohou sáhnout po lyžích, které jsou stejně vysoké. Délka skialpinistických lyží je vždy balanc mezi lehkou manévrovatelností při cestě nahoru a stabilitou při cestě dolů. Freeridové lyže by měly mít délku alespoň výšky lyžaře a pro zkušené lyžaře mohou být o 5–15 cm delší. Delší lyže zde znamenají lepší vztlak v prašanu.

Délka all-mountain lyží

Tyto lyže jsou určeny do nejrůznějších podmínek. Pokud jste rychlý lyžař, obvykle jezdíte mimo sjezdovku a máte rád oblouky s velkým poloměrem, budete na základě výše uvedené tabulky potřebovat delší all-mountain lyže. Lyžař stejné výšky a schopností, který je spíše uvolněným lyžařem na upravených sjezdovkách a má rád ostré a přesné oblouky, by na základě výše uvedené tabulky vybral kratší all-mountain lyže.

Délka carvingových lyží

Existují tři různé typy carvingových lyží:

Rychlejší lyžaři, kteří jezdí krátké, úzké obloučky, budou chtít kratší lyže. Zatímco lyžaři v měkčím a hlubším sněhu mohou být spokojenější s delší a stabilnější lyží.

Délka lyží pro začátečníky

Pravděpodobně nemáte žádné extrémní požadavky ani radikální plány. Jen chcete vědět, jaká délka lyží pro vás jako začátečníka dává smysl. Dobrým vodítkem pro typické all-round všestranné lyže pro začátečníky je výška mínus 5–10 cm. V případě pochybností jsou o něco kratší lyže tím správným rozhodnutím. Tato strategie má však svůj limit. Lyže, které jsou pro vás příliš krátké, budou extrémně citlivé na jakýkoliv pohyb, což znemožňuje kontrolu.

 

Lyžování | 3.12.2019

© SF České Budějovice 2004-24 | Cookies a podmínky používání | Webdesign: webmasterova.cz