Úvod » Novinky » Lyžování » Jak vybrat lyžařské boty

Jak vybrat lyžařské boty

Abyste mohli lyžovat na upravených sjezdovkách nebo v prašanu bez obav o své nohy, je výběr lyžařských bot zásadní. Boty tvoří s lyžemi zásadní partnerství, musí být pohodlné a poskytovat vám dostatečnou oporu. Zde jsou naše rady, které vám pomůžou se správným výběrem.

OBSAH

  1. Vlastnosti lyžařských bot
  2. Výběr správné velikosti
  3. Typ lyžování

Vlastnosti lyžařských bot

Chcete-li najít správný model lyžařských bot, budete muset vzít v úvahu faktory, jako je velikost, flex, tvar skořepiny a manžety a také další vlastnosti, jako je poloha při chůzi.

Pánské a dámské lyžařské boty jsou ergonomicky přizpůsobeny rozdílům ve tvaru těla, zejména na lýtku. Lýtka žen jsou obecně nižší než mužská.

Ženy bývají citlivější na chlad, proto jsou vnitřní botičky u dámských modelů obecně teplejší.

Flex

Důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru lyžařských bot, je pružnost nebo tuhost bot. Flex index se měří na stupnici od 60 do 150. Volba pružnosti v lyžařské botě souvisí se schopnostmi a tvarem těla lyžaře. Čím vyšší je úroveň lyžaře, tím pevnější by měla lyžařská bota být, aby byl umožněn efektivnější přenos síly z nohou na lyže. Lyžaři větší postavy budou také potřebovat tužší flex.

Tuhost lyžařských bot můžete upravit povolením horní přesky, pokud chcete, aby byly pružnější.

Výběr správné velikosti

Délka

Velikost lyžařských bot se uvádí v mondo pointech, které se měří v centimetrech a přesně odpovídá nejdelší části vašeho chodidla. Na rozdíl od běžných bot musí lyžařské boty přesně sedět na noze lyžaře. Odhaduje se, že 75 % lyžařů volí boty o dvě čísla větší!

Jak změříte velikost svých nohou a zjistíte svou velikost mondo? Je to velmi jednoduché:

Lyžařské boty jsou běžně dostupné v polovičních velikostech. Pokud je velikost vašeho chodidla mezi dvěma velikostmi, počítejte s vyšlápnutím vnitřní botičky a zvolte o polovinu menší velikost.

Šířka

Šířka lyžařských bot se označuje jako „VOL“ (měřeno přes bříško vaší nohy), což je také nejširší část vašeho chodidla. Toto měření snadno zjistíte obkreslením nohy.

Šířku lyžařské boty byste měli zvolit s ohledem na úroveň přesnosti, kterou při lyžování potřebujete:

Vyberte si lyžařskou botu, která má pro vás správnou šířku, je pohodlná a navíc vám poskytne kontrolu nad lyžemi. Pokud je pro vás důležitá přesnost, zvolte užší lyžařské boty. Příliš široké lyžařské boty neudrží nohu a ovládání lyží bude obtížnější.

Typ lyžování

Výběr lyžařských bot přizpůsobených vaší noze (muži / ženy, velikost, šířka) je první zásadní fází vašeho hledání ideálního páru lyžařských bot. Musíte si také vybrat kategorii lyžařských bot přizpůsobených vašemu typu lyžování, protože požadavky na boty nebudou stejné pro lidi s různou úrovní lyžování nebo pro ty, kteří lyžují v různých terénech.

Rekreační lyžování na upravených sjezdovkách

Nabízené modely rekreačních lyžařských bot pro lyžování na sjezdovce jsou flexibilní (flexe menší než 110), pohodlné a snadno se nazouvají a někdy se dodávají s režimem ski/walk. Tyto lyžařské boty jsou vhodné, pokud jste začátečník nebo lyžujete jen občas.

Sportovní lyžování a závodění na upravených sjezdovkách

Pokud lyžujete na sjezdovce a na vysoké úrovni, měli byste zvážit kategorii lyžařských bot, které jsou pevnější (flex mezi 110 - 130 pro muže a mezi 95 - 115 pro ženy).

Tyto lyžařské boty vám poskytnou větší kontrolu díky užšímu střihu a vysoké manžetě, která je nakloněna k vašim prstům.

Freeride a All Mountain

Pokud jezdíte hlavně mimo upravené sjezdovky a máte dobrou technickou úroveň, vybírejte freeridové boty s tuhou flexí (kolem 100 – 130) a šířkou lyžařských boty 99 nebo 101 mm. Existuje specifická výbava pro freeride, která usnadňuje chůzi, jako jsou gumové podrážky Vibram nebo režim ski/walk, který uvolní manžetu. Některé modely lyžařských bot mají DYN inserty a jsou tak kompatibilní se skialpinistickým vázáním.

Skialpinismus

Při skialpu se výstup provádí pomocí skialpových pásů upevněných pod lyžemi a vázáním na volné patě, které usnadňuje chůzi. Skialpinistické boty jsou lehké a jejich režim chůze je velmi účinný, protože umožňuje volný pohyb manžety. Používání DYN insertů se u těchto skialpových bot stává stále rozšířenějším, proto jsou všechny skialpové boty kompatibilní s lehkými pinovými vázáními.

Konečně jste našli ty správné lyžařské boty, ale chcete je udělat pohodlnějšími? Ujistěte se, že máte správné lyžařské ponožky. Tepelně tvarovatelná vnitřní botička se po zahřátí přizpůsobí tvaru nohy (nejlépe ve specializované prodejně) a původní vnitřní stélku můžete také vyměnit za přizpůsobenou vašim nohám.

Nakonec zvažte použití služby boot fitting, kterou nabízejí specializované obchody nebo podiatři. To vám umožní přizpůsobit své lyžařské boty tím, že zvětšíte skořepinu kolem tlakových bodů, které vám způsobují nepohodlí.

 

Lyžování | 31.10.2022

© SF České Budějovice 2004-24 | Cookies a podmínky používání | Webdesign: webmasterova.cz