Recenze: Testujeme Transalp 92 CTI
Myslím, že u skialpových lyží platí tenhle titulek dvojnásob. Často narazíme na velmi lehké lyže, kterým ale pak něco chybí při jízdě dolů. Přání každého skialpinisty, který umí zároveň dobře lyžovat, je mít lyže, jež jsou nejen vyvážené v obou disciplínách, tedy v chůzi a jízdě, ale jsou v nich navíc výborné.
A to se u Fischeru zase povedlo. Říkám „zase“, protože jsme na to za ta léta u skialpů rakouské značky poměrně zvyklí – tentokrát se to ale povedlo dvojnásob. Alespoň takový byl můj pocit.
Takový GS!
Když jsme připravovali videorecenzi tohoto modelu, pustil jsem se na odpolední rozbité a strmější sjezdovce trochu rychleji. Jen tak, z hecu, co taková lyže v kombinaci s 900 gramovými botami vydrží. Kolega s kamerou mě musel nakonec dohánět a dole prohlásil, že jsem jel nečekaně rychle jak na obřačkách. Takový GS! A ono to s těmi novými „fischerkami“ tak opravdu je.
Transalp 92 CTI patří do široké rodiny touringových transalpů, které pokrývají spektrum šířek od 82 až po 105 mm. Mají jádro z paulovnie vyztužené nejen tenkými karbonovými proužky, ale i titanalem s technologií Shaped Ti. Titanalová vrstva je podle potřeby různě tvarována, ale i zeštíhlována, aby poskytla jádru správný průhyb i torzi tam, kde je to zrovna potřeba. Výsledná hmotnost lyží činí 1 260 g v délce 169 cm, což je o pár gramů více než u top modelu stejné šířky označeného Pro. Ten je určen opravdu pro extrémní túry, zatímco tato testovaná verze (bez přídomku Pro), která se odlišuje na první pohled hlavně barvou, nám dává široké spektrum využití od kondičního skitouringu až po dlouhé celodenní túry.
Při chůzi se chovají ukázkově. 92 mm je navýsost příjemná šířka. Tak akorát na pohodlnou chůzi bez potřeby rozšířit výrazně stopu, tak akorát na náročnější traverzování bez pocitu vyvrácených kotníků. Jsou pocitově velmi lehké, dodávané pásy skvěle kloužou vpřed už od prvního použití a vyvážení lyže při otočkách ve strmějších svazích je bez chyby. Tohle ale umí většina touringových speciálek. Chleba se většinou láme až při jízdě dolů.
A tam jsme zažili pocity, které máme jako sjezdaři na skialpových lyží málokdy. Chtěli jsme si na nich totiž dát další jízdu. V měkkém a neupraveném terénu se lyže chová velmi dobře, snad jen v čerstvém sněhu lze cítit její vysokou tuhost. Jakmile se ale dostanete na tužší podklad nebo na rozbitou sjezdovku, velmi snadno zapomenete, že máte na nohou touringové lyže s lehkým pinovým vázáním. Samy zahajují oblouky, drží jako přilepené a jsou výjimečně klidné.
Pro koho?
Jsou to skvělé univerzálky pro kohokoliv, byť lepším lyžařům budou vyhovovat více. Jsou poměrně tuhé a při sjezdu vyžadují dobrého řidiče. Ale vzhledem k šířce a celkovému „feelingu“ je můžete použít téměř na cokoliv. Od Krkonoš po několikadenní túry v Alpách. Limit bude jen extrémně hluboký sníh, ale na to už máme jiné lyže.
Výhody:
- v kategorii patří mezi lehčí
- výborné pásy v setu
- výjimečné jízdní vlastnosti
Nevýhody:
- citelně tuhé v měkkém sněhu
- nejsou pro horší lyžaře
Testováno týmem testérů SNOW, recenzi zpracoval Ondřej Novák.
Doporučené produkty
Skialpinismus | 13.1.2024