Úvod » Novinky » Běžkařina » Jak vybrat běžky na klasiku/bruslení či pro děti

Jak vybrat běžky na klasiku/bruslení či pro děti

OBSAH

  1. Výpočet délky běžek pro klasiku vs. bruslení
  2. Výběr běžek podle sněhových podmínek a terénu
  3. Nejlepší délka běžek pro děti
  4. Délka běžek + hůlky na běžky = dokonalá partie

Výpočet délky běžek pro klasiku vs. bruslení

Správná délka běžek znamená, že běžky nejsou ani příliš krátké, ani příliš dlouhé. Skvělá rada, nemyslíte? Máte pravdu, rozhodně je toho víc! Nejprve je třeba rozlišovat mezi běžkami na klasiku a na bruslení: na klasiku jsou v zásadě delší.

Jaká je nejlepší délka pro běžky na klasiku?

Při klasické technice se pohybujete plynulými pohyby: paže a nohy se navzájem šikmo pohybují. Tělesná hmotnost se mění rovnoměrně, střídavě z jedné nohy na druhou. Klasický styl je v zásadě velmi podobný běžné chůzi, a proto je ideální pro začátečníky na běžkách.

Zvláštností klasických běžek je stoupací komora. K pohybu vpřed potřebujete dobrý odraz, zejména při stoupání. Proto se musí stoupací komora dotýkat sněhu, abyste mohli stoupat do kopce. Vaše tělesná hmotnost je rozhodující pro tlak na běžky do sněhu. Jednoduchý vzorec pro výpočet délky: Výška (cm) + 20-30 cm = délka běžek

To, zda v tomto vzorci použijete 20, 25, 30 cm nebo něco mezi tím, závisí na vaší úrovni zkušeností. Pokud teprve začínáte s běžeckým lyžováním, mohou být běžky o něco kratší. Pro pokročilé běžkaře jsou vhodné delší modely.

Pokud chcete vybrat přesnou délku svých běžek, podívejte se na konkrétní model, kde je uvedena doporučená délka dle přesné hmotnosti běžkaře. Je-li uvedeno několik délek, platí pro zkušeného běžkaře vždy delší délka, zatímco pro méně zkušeného běžkaře je lepší kratší délka.

Jaká je nejlepší délka pro běžky na bruslení?

Technika bruslení je ideální pro lidi, kteří mají při běžeckému lyžování sportovní ambice. Podobně jako na kolečkových bruslích je bruslení sportovní a dynamický styl. Při bruslení se rozhodně doporučuje určitá úroveň kondice, protože je více vyčerpávající než klasické běžecké lyžování. Mimochodem, k bruslení je obvykle potřeba konkrétní bruslařské stopa.

Samotné skate běžky nemají stoupací komoru a jsou mnohem tvrdší než běžky na klasiku. Pokud jde o délku, můžete jako pravidlo použít následující vzorec:

Výška (cm) + 10-15 cm = délka běžek

Pro absolutního začátečníka je možné vzít běžky, které jsou o 8 cm delší než je jeho výška.

Pokud chcete vybrat přesnou délku svých běžek, podívejte se na konkrétní model, kde je uvedena doporučená délka dle přesné hmotnosti běžkaře. Je-li uvedeno několik délek, platí pro zkušeného běžkaře vždy delší délka, zatímco pro méně zkušeného běžkaře je lepší kratší délka.

Výběr běžek podle sněhových podmínek a terénu

Při výběru běžek je důležité zohlednit i specifické podmínky, ve kterých budete běžkovat. Pro tvrdý a ledovatý sníh jsou vhodnější běžky s tvrdším jádrem a nižším klenutím, které lépe drží na povrchu, jako například model Fischer Twin Skin Carbon. Naopak pro měkký a hluboký sníh se hodí běžky s vyšším klenutím a měkčím jádrem, které zajišťují lepší skluz a stabilitu, jako je model Fischer Twin Skin Pro. V terénu s výrazným převýšením nebo na neupravených trasách oceníte lehčí a kratší běžky, které umožňují lepší ovladatelnost a manévrovatelnost, například Fischer Spider 62.

Nejlepší délka běžek pro děti

Běžkování pro děti je zdravé a zábavné. Ve věku od 3 do 5 let má smysl vzít děti s sebou do stopy a nechat je tvořit jejich první zážitky v klasické technice. Je velmi důležité nezaměřovat se na sportovní ambice dětí, aby se zabránilo tomu, že se dítě bude cítit znechuceně.

Pro děti lze použít následující základní pravidlo:

Bruslení: Pro začátečníky vezměte výšku dítěte a odečtěte 5 až 10 cm. Pro pokročilé děti vezměte jejich výšku a přidejte 5 cm až 10 cm

Klasika: Pro děti začátečníky vezměte jejich výšku a přidejte +10 cm, pro pokročilé děti vezměte výšku a přidejte 10 cm - 20 cm

Dětské běžky jsou k dispozici v délkách mezi 110 až 170 cm. V případě pochybností je vždy lepší zvolit o něco kratší verzi - zejména pokud dítě stále stojí na začátku své kariéry a musí si nejprve zvyknout.

Pokud chcete vybrat přesnou délku svých běžek, podívejte se na konkrétní model, kde je uvedena doporučená délka dle přesné hmotnosti běžkaře. Je-li uvedeno několik délek, platí pro zkušeného běžkaře vždy delší délka, zatímco pro méně zkušeného běžkaře je lepší kratší délka.

Když rodiče a dítě najdou správné běžky, jsou připraveni na sníh - Ano? Ano, pokud i zbytek vybavení je vhodný!

Velikost běžek + hůlky na běžky = dokonalá partie

Jistě, pro běžkování potřebujete běžky - ale stejně důležité jsou i odpovídající hůlky na běžky! Poskytnou vám potřebnou dynamiku a měly by být také zvoleny v délce, která nejlépe vyhovuje vašemu běžkařskému stylu.

Jaká je nejlepší délka hůlek na běžky?

Stejně jako u běžek byste měli věnovat zvýšenou pozornost svým hůlkám. Ať už při klasické nebo bruslařské technice, platí tato základní pravidla:

Hůlky na běžky na klasiku: výška (cm) x 0,85 = délka hůlek

Hůlky na běžky na bruslení: výška (cm) x 0,90 = délka hůlek

Projisotu uvádíme příklad běžkařky s výškou 168 cm:

Klasika: 168 cm x 0,85 = 142,8 cm

Bruslení: 168 cm x 0,90 = 151,2 cm

V každém případě jsou hůlky na běžky pro bruslení asi o 10 cm delší než ty na klasiku. Běžkařské hůlky na klasiku by měla končit přibližně ve výšce ramen, nebo ve výšce podpaží, pokud jsou hůlky zapíchnuté ve sněhu. Hůlky na bruslení dosahují přibližně k bradě/ústům, maximálně k nosu.

Zbývající vybavení na běžky

Máte běžky, hůlky, vázání a boty? Pak už chybí jen detaily. Zbývající vybavení pro běh na lyžích by mělo zahrnovat:

Připraveni vyrazit? Pak můžete konečně začít svůj den ve stopě - Skol!

 
Doporučené produkty

ORBITER EF + CONTROL STEP

Hmotnost: 1 220 g/M

Skluznice: World Cup Pro/Vario Crown

TWIN SKIN PRO + CONTROL STEP

Hmotnost: 1 330 g/197 cm

Skluznice: World Cup Pro/Twin Skin Mohair Mix

TWIN SKIN CRUISER EF + CONTROL STEP

Hmotnost: 1 270 g/M

Skluznice: Protec/Twin Skin Mohair Mix

Běžkařina | 27.9.2020

© SF České Budějovice 2004-24 | Cookies a podmínky používání | Webdesign: webmasterova.cz