Úvod » Novinky » Běžkařina » 8 nejčastějších chyb při běžkování

8 nejčastějších chyb při běžkování

Zdravý sport v hezkém prostředí. Běžky jsou šetrné k pohybovému aparátu, prospěšné pro kardiovaskulární systém a posílení celého těla - od paží po nohy. Zároveň je to skvělá příprava a doplněk pro další sporty, jako je běh a cyklistika. Abyste ovšem vytěžili z pohybu v bílé stopě maximum, je třeba se vyvyrovat chyb. Jakými si nejčastěji kazíme jízdu?

Chyba č. 1: Kombi běžky

Nemohli jste se rozhodnout, jestli se chcete víc věnovat klasice nebo modernímu bruslení, a tak jste v obchodě sáhli po kombi běžkách. Ty rozhodně nedoporučujeme. Je to kompromis, který nakonec není dobrý ani pro jednu techniku. Pokud nevíte, který styl vás pohltí, navštivte půčovnu dřív, než do běžek zainvestujete.

Zato kombi boty problém nepředstavují. Od té doby, co se stal skiatlon, kdy se první polovina závodu jede klasicky a pak se bruslí, mistrovskou disciplínou, vyrábí se velmi schopné boty.

Zásadní není délka běžek - jen by neměly být příliž krátké. Důležitější je jejich tvrdost, která by měla odpovídat hmotnosti člověka.

Chyba č. 2: Délka hůlek a poutko

Příliš dlouhé hole znemožňují správnou techniku a rytmus, Co víc, může vás z nich bolet za krkem. Délka hůlek na klasiku by měla odpovídat výšce postavy mínus 30 cm, na bruslení mínus 20 cm. Menší chybou jsou kratší hole, ale s nimi to nebude úplně ono.

Většina hůlek disponuje rukavičkovým poutkem, který musí být na těsno tak, abyste mezi hůl a palec s ukazovákem nedokázali strčit prst druhé ruky. Jen tak je máte pod kontrolou.

Kompletní problematikou výběru hůlek najdete v článku - Jak vybrat hůlky na běžky?

Chyba č. 3: Těžiště vzadu

Pokud je zadek za patami, běžkování je náročnější na rovnováhu a nemůže dojít ke kýženému odrazu. Navíc hrozí, že vám běžky podklouznou a skončíte na zemi. Pánev tedy tlačte dopředu, nohy jsou mírně pokrčené, zadek před patami.

Chyba č. 4: Odraz

Ať už jde o klasiku nebo bruslení, odraz probíhá z plného chodidla, noha je pod tělem. Častou chybou je odraz ze špičky.

No-wax běžky disponují podporou stoupání ve formě mohérových pásků nebo šupiny.

Chyba č. 5: Vedení hůlek

Pícháte hůlky ze široka, nezapichujete je obě naráz nebo je kříříte za tělem? Všechno špatně. Hole musí směřovat po stejné dráze vpřed i vzad, a to rovnoběžně. Jinak ztrácíte energii. Však se také většina lidí pohybuje lépe, pokud jedou bez hůlek. Rozhazují jim totiž rovnováhu.

Chyba č. 6: Do kopce zabírají paže

Když se budete snažit jet do kopce na sílu přes ruce, brzy vám vypoví službu. Pohonem na běžkách by měly být nohy. Navíc i většina hobbíků má nohy v lepší kondici než paže. Pokud se budete správně odrážet a využijete tak skluz na maximum, běžky vám pomůžou a ušetříte spoustu sil. A jaká je tedy funkce rukou? Udávat rytmus. Však právě na něm běžkování ve velkém stojí.

Chyba č. 7: Příliž mnoho oblečení

Pokud si chcete dát skutečně do těla, je to podobné jako u běhání - pohybem se zahřejete, a tak není třeba se příliš nabalovat. Volte raději vícero funkčních vrstev, ať můžete oděv upravovat. Také proto se vyplatí mít s sebou běžkařskou ledvinku nebo malý batůžek. Nezapomeňte si chránit krk, hlavu a ruce.

Trochu jiná je situace, když vyrazíte klasikou na pěší výlet, tehdy se oblečte jako na náročnější turistiku.

Chyba č. 8: Vystrašené sjezdy

Kopec dolů vám roztřese kolena. Výsledkem je často to, že se běžky rozjedou tak, až zabrzdíte zadkem na zemi. Při sjezdu si dejte do levé stopy pravou běžku, povede vás. Druhou běžkou, která je mimo stopu, si pak můžete lehce připlužovat. Budete se cítit bezpečněji. Pro řadu lidí je velmi složitý manévr vystoupit ze stopy, když se v ní rozjedou obě běžky.

Na sjezdy bez bázně platí vyjezdit se - jen tak získáte jistotu. Opět se zaměřte na těžiště, stát jako svíčka vám nepomůže. Mírně se přikrčte s pažemi vepředu. V plužení platí pokrčené nohy a zadek nad patami dvojnásob. Kolena fungují jako pružina a udrží pak jakoukoli nerovnost.

 

Běžkařina | 20.1.2023

© SF České Budějovice 2004-24 | Cookies a podmínky používání | Webdesign: webmasterova.cz